Ana Sayfa / Bilişim Dünyası / Aklınızda Olsun / Kaybolan Bir Kamerayı İzlemenin 2 Yolu

Kaybolan Bir Kamerayı İzlemenin 2 Yolu

Dijital kameralarda bir çok elektronik cihaz gibi kendine özel bir seri numarasına sahiptir. Pek çok kamera bu seri numarasını çekilen dijital fotoğrafların içerisine yerleştirir.İçinizde duyanlar mutlaka olmuştur EXIF (Exchangeable File Format) verilerini. Bu veriler içerisinde fotoğraf makinasının marka, model, resmin özellikleri, gps konumu, tarih, yazar vs. gibi bir çok veri yer alır.

Ancak şu da bilinmelidir ki her dijital makina seri numarasını resmin içerisine yerleştirmez. Aynı zamanda bu verileri değiştirmek de çok kolaydır. Yani bir resimde yer alan EXIF verileri basit bir şekilde değiştirilebilir. Örneğin facebook hesabınıza yüklenen resimlerdeki EXIF verileri otomatik olarak çıkartılır. Bazıları için bu iyi birşey bazıları içinse farkında olmadıkları bir konudur.

 

1. Yol Çalıntı Kamera Bulan Site

Çalınan ya da kaybolan bir kameraya ulaşmanızı sağlayacak olan bir proje var. Bu proje kapsamında fotoğrafta yer alan seri numarası verisini kullanarak eşleştirme yapıyor. Yapmanız gereken tek şey aşağıdaki adrese girmek ve sitenin ortasında yer alan kutucuğa kaybolan makinanız ile çekilmiş bir resminizi sürükleyip bırakmak.

Çalıntı kamera bulan site

FujiFilm FinePix digital camera

 

  • 2.Yol  Eye-Fi & Wifi & 3G

Eye-Fi hafıza kartı bütünleşik kablosuz ağ özelliği ile donatılmıştır. Bu kart kablosuz internet erişimi bulduğunda resimlerinizi otomatik olarak belirlenen sunuculara gönderir, aynı zamanda resimlerinize ve videolarınıza çekimin yapıldığı yerin tam koordinatlarını kaydeder.

Eğer kameranızı kaybetmiş ya da çaldırmışsanız çevrimiçi fotoğraf yüklenen hesaplarınızı (Flickr, SmugMug vs.) kontrol edebilirsiniz. Eğer herhangi bir materyal kısa zaman önce buralara yüklenmişse bu resimlerin EXIF verilerini kontrol ederek resmin çekildiği tam koordinatları ve resmin kendisini kontrol ederek çok önemli deliller de elde edebilirsiniz. Ardından yapmanız gereken tek şey polise başvurmak olacaktır.

Bu konuda şöyle bir sorun söz konusu, kablosuz internet erişim noktaları genelde bir şifre ister , Eye-Fi kartnız önceden yapılandırılmamışsa internete erişim sağlayamaz. Ancak bu noktada daha gelişmiş ve biraz pahalı olan bütünleşik 3G kamera almanız olacaktır. Adından da anlaşılacağı üzere çekilen materyaller otomatik olarak 3G üzerinden istediğiniz sunuculara gönderilecektir.

Bu özelliğin en çok lazım olduğu kullanıcılar tabii ki gazetecilerdir. Çektikleri fotoğraflar silinmeden kısa bir süre içinde otomatik olarak sunuculara gönderilir.

Eye-Fi internet sitesi

 

harun Hakkında

Matematikçi...Bilgisayar Yüksek Mühendisi... Bir zamanlar Adli Bilişim uzmanı...

İlginizi Çekebilir

Port Tarama

Bu makalede port taramanın ne olduğuna değinip, farklı port tarama yöntemleri ve güvenlik açıklarını nasıl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir