Ana Sayfa / Bilişim Dünyası / Bilişim Dünyasından Haberler / İşlemci dünyasından gelişmeler

İşlemci dünyasından gelişmeler

IBM işlemciler arasında daha hızlı veri transferi için kabloları ortadan atmaya hazırlanıyor. Internet’in doğduğu DARPA laboratuvarlarında ise işlemcilerden transistörleri atmanın formulleri aranıyor.

Kullandığımız bilgisayarların kalbi Merkezi İşlem Birimi (CPU), kısaca işlemci dünyasında ilginç gelişmeler meydana gelmeye başladı. Intel’in Mobile Internet Devices (MID – Mobil Internet Cihazları) stratejisi çerçevesinde işlemcilerin boyları daha da küçülecek, daha az güç tüketecek, daha az ısınacak, kısacası hem daha yüksek performans sağlanacak hem de daha küçük bilgisayarların yapılabilmesine olanak sağlayacak.

Intel’in yeni işlemci markası “atom” da bu strateji çerçevesinde ismini aldı zaten. Ütopya atom kadar küçük işlemciler.

 

Bilgisayar denilince akla gelen AMD ve Intel dışında işlemci üreticisi yok; son tüketicinin haberinin olduğu, dokunup inceleyebilidiği anlamda.

Ama daha düne kadar Apple bilgisayarların içinde yer tutan Power PC işlemcisinin üreticisi IBM ve Internet’in doğduğu laboratuvarların sahibi DARPA (siteye erişim için işlemci dünyasının çehresini değiştirecek yeni oluşumlar peşinde.

IBM işlemcilerin içindeki kabloları ortadan kaldırarak çok daha az ısınacak, ayıraca mevcut teknolojilerden 100 kat daha fazla veri transferine olanak sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Günümüz dünyasında işlemciler içindeki sinyaller mikroskobik kablolar üzerinde çalışan elektronlarla iletiliyor. Deney aşamasındaki yeni teknoloji ise bu sinyalleri fiber optik haberleşmeden alarak işlemci seviyesine yaymayı planlıyor. İşlemci içindeki kablolardan arınmak işlemcinin daha yüksek performansa ve daha düşük güç tüketimine erişmesine yardımcı olacak.

DARPA ise nano bilgisayarların gelişmesine yönelik araştırmaları destekliyor. Nano bilgisayarlarda transistörler yerine milyonlarca hareketli parça bulunması hedefleniyor. Mevcut işlemciler çok fazla ısınmasına karşılık nanomekanik işlemciler daha az ısınacaklar. Daha az ısınacak bu nanomekanik işlemcilerin kullanım alanı da sıradışı ortamlar; uzay, otomobil motorları, makineli tüfekler, oyuncaklar ve silahlar. Daha az enerji tüketecek olan nanomekanik işlemciler, soğutulmaları için de ekstra güce ihtiyaç duymayacak. Bu da büyük bir enerji tasarrufu anlamına geliyor. Son araştırmalar ABD’de tüketilen elektrik enerjisinin yüzde 15’i ile 20’sini bilgisayarları çalıştırmak ve soğutmak için kullanıldığını gösteriyor. Yeni nesil işlemci teknolojileri ise bu oranı aşağıya çekmeyi hedefliyor.

 

harun Hakkında

Matematikçi...Bilgisayar Yüksek Mühendisi... Bir zamanlar Adli Bilişim uzmanı...

İlginizi Çekebilir

Port Tarama

Bu makalede port taramanın ne olduğuna değinip, farklı port tarama yöntemleri ve güvenlik açıklarını nasıl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir