Ana Sayfa / Genel / Fiziksel ve Mantıksal Boyut Kavramları

Fiziksel ve Mantıksal Boyut Kavramları

Encase/FTK da görünen fiziksel ve mantıksal boyut ne demek? (physical and logical size)


Tüm dosyaların fiziksel ve mantıksal boyutu vardır. Bazen fiziksel boyut, mantıksal boyuttan daha büyük bazen de eşittir. Fakat mantıksal boyut hiç bir zaman fiziksel boyuttan büyük olamaz; eğer böyle bir durum söz konusu ise dosya sisteminde bir hatadan, bozulmadan bahsedebiliriz.

 

Fiziksel boyut dosyanın kaydedilebilmesi için gereken kümelerin (cluster) boyutlarının toplamından oluşur. Yani elimizde 5KB boyutlu bir dosya var, bu dosya küme boyutu 4KB olan bir yere kaydedilirse, fiziksel boyutumuz 8KB olur. Biraz daha açarak şöyle bir örnek vereyim; elimizde 100ml kapasiteli bardaklar(kümeler) var ve sürahide ki 150ml suyu(dosyamız) bardaklara dolduracağız, bu durumda iki bardak ayırarak sürahide ki suyu alabiliriz, 150ml(mantıksal boyut) su için ayırdığımız hacim ise 200ml (fiziksel boyut) olur.

Adli Bilişim yönünden çok değerli bir bilgi daha burada devreye giriyor, file slack (dosya artığı diyorum), yani fiziksel boyut – mantıksal boyut olarak hesaplanan alan. Ya da yukarıdaki örneğimizde 2. bardağımızın boş kalan kısmı da diyebiliriz. Bu alan Adli Bilişim incelemelerinde çok değerli veriler barındırabiliyor. 

Not: Makale içerisinde altı çizili kelimeler ile ilgili ayrıntılı bilgileri daha sonra yine burada bulabilirsiniz.

 

 

 

harun Hakkında

Matematikçi...Bilgisayar Yüksek Mühendisi... Bir zamanlar Adli Bilişim uzmanı...

İlginizi Çekebilir

Port Tarama

Bu makalede port taramanın ne olduğuna değinip, farklı port tarama yöntemleri ve güvenlik açıklarını nasıl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir