Ana Sayfa / Genel / Fonksiyonlar

Fonksiyonlar

JavaScript Fonksiyonlar

 


Bir fonksiyon bir olay ya da çağrı ile çalıştırılmaktadır.


 

Fonksiyonlar

 

Bir fonksiyon hazırladınız ve bunu sayfalarınızda kullanmak istiyorsunuz. Hazrıladığımız fonksiyonu sayfa içerisine aktardıktan sonra onu bir olay gerçekleştiğinde ya da doğrudan bir çağrı ile çalıştırabiliriz. Yani fonksiyonun çalıştırılabilmesi ona yapılan çağrıya bağlıdır ve fonksiyon çağrılmadan önce mutlaka yüklenmesi gereklidir.

Fonksiyonları <head> ve <body> etiketleri içerisinde kullanabiliriz. Fakat fonksiyonu kullanmadan önce mutlaka yüklenmiş olması gerekiyor. Bunun için en güzel yöntem fonksiyonu <head> içerisinde kullanmaktır.

 


Fonksiyon Nasıl Oluşturulur

Sentaks

function fonksiyonismi(var1,var2,…,varX)
{
kodlar
}

Yukarıdaki ifade de yer alan var1, var2 vs. fonksiyona giren değişkenler yada değerlerdir. Kıvırcık parantezler { ve } arası fonksiyonun sınırlarını belirtir.

Önemli: Herhangi bir parametre almayan fonksiyon; fonksiyon isminden sonra fonksiyonismi() şeklinde parantezlerle belirtilir.

ÖNemli: JavaScriptin büyük küçük karakterlere duyarlı olduğunu unutmayın. Küçük karakterlerden oluşan bir fonksiyon yazdığınızda onu büyük karakterlerle çağıramazsınız.

 


JavaScript Fonksiyon Örneği

Örnek

<html>
<head>
<script type="text/javascript">
function displaymessage()
{
alert("Merhaba!");
}
</script>
</head>
<body>
<form>
<input type="button" value="Tıkla ve Gör!" onclick="displaymessage()" />
</form>
</body>
</html>

Üstte yer alan örnekte alert("Merhaba!!") ifadesi bir fonksiyonun içinde olmasaydı olduğu satır yüklendiğinde, çalıştırılacaktı. Şu anda fonksiyona çağrı yapılmadığı sürece çalıştırılmaz. Bunu bir submit butonuna koyarak çağırabilir ve bir uyarı mesajı gösterebiliriz. Kullanım alanı size kalmış…

İlerde eklenecek olan JS Olayları konu başlığı altında ne tür olayları kullanabileceğinizi daha ayrıntılı bir şekilde göreceğiz.


"return" ifadesi

return ifadesi bir fonksiyonda hangi değerlerin geri dönderileceğini belirler. Yani geri dönderilecek özel bir değerse o değer return ifadesi ile geri dönderilir.

Aşağıdaki fonksiyon a*b yi dönderir (a ve b):

Örnek

<html>
<head>
<script type="text/javascript">
function product(a,b)
{
return a*b;
}
</script>
</head>
<body>
<script type="text/javascript">
document.write(product(4,3));
</script>
</body> </html>


Javascript değişkenlerinin ömrü

 

Bir değilkeni, fonksiyon içinde oluşturmuşsanız, o değişkene sadece fonksiyon aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fonksiyondan çıkıldığı anda değişkenler imha edilir. Bu tür değişkenlere yerel değişkenler denir. Yerel değişkenleri aynı isimlerle farklı fonksiyonlar içerisinde kullanabilirsiniz, çünkü sadece çağrı yapıldığında işleme alınacaklardır.

Bir değişkeni fonksiyon dışında kullanmışsanız, sayfada yer alan tüm fonksiyonlar o değişkene erişebilecektir. Bu tür değişkenler atama yapıldığında oluşturulur ve sayfayı kapatana kadar hafızada kalırlar.

harun Hakkında

Matematikçi...Bilgisayar Yüksek Mühendisi... Bir zamanlar Adli Bilişim uzmanı...

İlginizi Çekebilir

Port Tarama

Bu makalede port taramanın ne olduğuna değinip, farklı port tarama yöntemleri ve güvenlik açıklarını nasıl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir