Ana Sayfa / Genel / NTFS Ana Dosya Tablosu (Master File Table (MFT))

NTFS Ana Dosya Tablosu (Master File Table (MFT))

 

NTFS Ana Dosya Tablosu (Master File Table (MFT))

NTFS biçimli bir birimde yer alan her kayıt; MFT diye adlandırılan özel bir dosya (aslında sadece bir tablo) içerisinde belirtilir. Bu olayı bir kitabın içindekiler sayfası gibi düşünebiliriz. NTFS bu tablonun ilk 16 kaydını özel bilgiler için ayırır. Bu tablonun ilk kaydı tablonun kendisini gösterir, bir sonraki ise bu tablonun yedeği olan MFT mirror olarak adlandırılan dosyadır. Eğer MFT nin okunması sırasında bir hata oluşursa ya da MFT bozulmuşsa, NTFS yedek dosyayı okur. MFT ve MFT mirror içerisinde ki veri alanlarının yerleri önyükleme sektörüne kaydedilir.

Şekil 2-1 MFT yapısı

MFT, birimin boyutuna bağlı olarak tüm dosya ve dizinler için gerekli bilgileri tutacağı boş alanı ayırır. Dosya ve dizinlere ait öznitelik bilgileri (oluşturma, yetkiler vs.) bu alanlara yazılır. Küçük dosya ve dizinlerde dahil (genelde 512 byte ya da daha küçük) MFT üzerinde nasıl bir yapıda kaydedildiğini Şeklil 2-2 de görebilirsiniz.

Şekil 2-2 MFT de yer alan küçük dosya ve dizinler

Bu tasarım ile dosya erişimi çok hızlı bir şekilde yapılmaktadır. FAT sistemi göz önüne alınırsa, sadece dosya isimleri ve adreslerinin tutulduğu bir indeksleme yapılmaktaydı. FAT sistemde, bir dosyayı görüntülemek istediğinizide, tablodan kontrol edilmekte ve dosyanın varlığı ispatlandıktan sonra dosyaya ayrılan alan bulunmaktaydı. NTFS de ise bir dosyaya erişim yapmak istediğinizde doya kullanıma hazırdır.

harun Hakkında

Matematikçi...Bilgisayar Yüksek Mühendisi... Bir zamanlar Adli Bilişim uzmanı...

İlginizi Çekebilir

Port Tarama

Bu makalede port taramanın ne olduğuna değinip, farklı port tarama yöntemleri ve güvenlik açıklarını nasıl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir