Ana Sayfa / Genel / NTFS Genel Bilgiler

NTFS Genel Bilgiler

 

Windows NT dosya sistemi (NTFS), FAT dosya sisteminde bulunmayan güvenilirlik, uyumluluk ve performans sunuyor. Özellikle hızlı yazma, okuma, arama ve hatta çok geniş kapasiteli hard diskler için gelişmiş dosya-sistem kurtarma işlemleri için geliştirilmiştir.

Bir birimi NTFS olarak biçimlendirdiğimiz de, birimde bulunan bütün dosya ve dizinler hakkında bilgiler içeren; $MFT (master file table – ana dosya tablosu), $Bitmap, $LogFile vb. sistem dosyaları oluşturulur.

NTFS biçimli bir birimdeki ilk bilgi Partition Boot Sector (Partisyon yükleme sektörüdür, $Boot dosyası). Bu dosya 0. sektörden başlar ve 16 sektör uzunluğa kadar çıkabilir. Bu kısım NTFS birim ile ilgili basit bilgiler ve $MFT nin nerede olduğu hakkında veriler içerir.

Aşağıda yer alan şekil; NTFS olarak biçimlendirilmiş bir birimin yapısını özetliyor.

Şekil 1-1 NTFS olarak biçimlendirilmiş birim 

İlerleyen zamanlarda NTFS ile ilgili aşağıdaki başlıklar ele alınacaktır:

  • NTFS Ön yükleme sektörü (Partition Boot Sector)
  • NTFS Ana dosya tablosu (Master File Table (MFT))
  • NTFS Dosya Tipleri
    • NTFS Dosya Özellikleri
    • NTFS Sistem Dosyaları
    • NTFS Çoklu-Saklı Veriler (Multiple Data Streams)
    • NTFS Sıkıştırılmış Dosyalar
    • NTFS & EFS Şifreli Dosyalar
      • EFS Kullanımı
      • EFS Hakkında
      • $EFS Özellikleri
      • EFS Sonuçlar
    • NTFS Sparse Dosyalar
  • NTFS Veri uyumluluğu ve Kurtarılabilirliği

NTFS dosya sistemi, özellikle şirketler için çok kullanışlı güvenlik özelliklerine sahip. Aynı zamanda öznitelik kontrolü ile dosyalara sahibinden başkasının erişimini engelleyebiliyor. Windows NT sisteminde yer alan bir dosya paylaşıma açıldığında ayrıntılı şekilde izin ayarlamaları yapmak mümkün, her dosya için ayrı bir ayarlama yapılabilir. NTFS; şu anda dosya bazında paylaşım seçeneği sunan tek dosya sistemidir.

NTFS dosya sistemi basit bir şekilde dizayn edilmiştir. Basitçe, bir birimdeki herşey bir dosya ve bir dosyadaki herşey niteliklerden oluşur, bu nitelikler veri özellikleri, güvenlik özellikleri, dosyanın isim özellikleridir.  NTFS birimde yer alan her sektör bir takım dosyalar için ayrılmıştır. Hatta dosya sistemi metadata (dosya sisteminin kendisini tanımlayan bilgi) bile bir dosyanın parçasıdır.

NTFS Sürüm 3.0 ‘ daki yenilikler (Windows 2000 ile geldi)

Şifreleme EFS (Encrypting File System – Şifreli Dosya Sistemi) sayesinde ekstra bir araca ihtiyaç duyulmadan şifreleme, bu sayede harici bir disk ya da bilgisayarınızın hard diskinde yer alan NTFS biçimli disklerinizdeki hassas veriler güvende. (İlerleyen zamanlarda bu şifreleme nasıl geçilir, kırılır gibi konulara değineceğiz)

Disk Kotaları  Windows 2000 den sonra NTFS olarak biçimlendirilmiş disklerde disk kotalarını yönetebilirsiniz. Disklerin kullanımını izleyebilir ya da kota uygulayabilirsiniz.

Ayrıştırma Noktaları (Reparse Points)  Ayrıştırma noktaları yeni bir dosya sistemi nesnesidir, NTFS biçimli bir birimde yer alan dosya ve dizinler için kullanılabilir. Bu noktalar sistemin arka planındadır. Daha ayrıntılı bilgi için http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa365503%28VS.85%29.aspx

Birim monte noktaları (Volume Mount Points) Ayrıştırma noktaları temelini oluşturur. Daha sonra ayrıntılı olarak yer verilecektir.

Sparse Dosyalar  Bu dosyalar programların çok geniş dosyalar oluşturmasına izin verir, fakat diskte sadece ihtiyaç kadar ayrılırar. 

Dağıtık Bağlantı İzleme   NTFS bir bağlantı izleme servisi sunar; bu sayede dosya kısayollarının bütünlüğü ve bileşik dokümanlardaki OLE  bağlantılarının bakımını sağlar.

NTFS Sürüm 3.1′ deki yenilikler (Windows 2000 ile geldi)

MFT de yer alan boş kayıt sayısı MFT ye kurtarma amaçlı olarak eklenmiştir.

 

 

harun Hakkında

Matematikçi...Bilgisayar Yüksek Mühendisi... Bir zamanlar Adli Bilişim uzmanı...

İlginizi Çekebilir

Port Tarama

Bu makalede port taramanın ne olduğuna değinip, farklı port tarama yöntemleri ve güvenlik açıklarını nasıl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir