Ana Sayfa / Genel / JavaScript Olayları

JavaScript Olayları

 


Olaylar Javascript tarafından gerçekleştirilen eylemlerdir. Bir olay karşısında javascript’in çalışmasıdır.


Olaylar

JavaScript sayesinde dinamik özellikli  internet siteleri hazırlayabiliriz. Olaylar yani; fare ile tıklama, sağ tıklama, kopyalama, form verisi gönderme, bir tuşa basma ya da bir internet sitesi üzerinde yapılabilecek herşeyi olay olarak tanımlayabiliriz.JavaScript bu olaylara tepki olarak yeni işlemler gerçekleştirebilir.

Bir web sayfası üzerinde ki her eleman bir JavaScript betiğini harekete geçirebilir. Olayları html etiketleri ile tanımlayabiliriz.

Olaylara verdiğimiz örnekleri çoğaltacak olursak, bir sayfanın ya da resmin yüklenmesi, fare ile üzerine gelme, bir form alanını seçme, herhangi bir tuşa basma vs…

Not: Olaylar genelde fonksiyonlar ile birlikte kullanılırlar, önceki derslerede göz gezdirmişseniz fonksiyonlar çağrı yapılana kadar çalıştırılmazlar burada ise fonksiyon tetikleyicisi olarak olaylar yer alır.

JavaScript tarafından işleme sokulan olayların tam listesi için buraya tıklayınız.

 

 


onLoad ve onUnload

onLoad ve onUnload olayları bir kullanıcı bir sayfaya girerken ya da çıkarken tetiklenir.

onLoad olayı genelde kullanıcıların tarayıcı tipini, sürümünü ve önceden hazırlanan uygun web sayfası sürümünün (kullanıcının ekran çözünürlüğü alınarak vs.) yüklenmesi için kullanılır.

Her iki olayın sık sık kullanım şekillerinde birisi de çerez aracılığı ile kullanıcının sayfaya giriş ve çıkışlarının ayarlamaları da tutulabilir. Örneğin bir sayfaya ilk girişiniz de kullanıcı adınızı sorabilir, bu isim çereze kaydedilir. Kullanıcının sayfanıza bir dahaki gelişinde artık dinamizmi kulanabilir ve ziyaretçinize ismi ile hitap edebilirsiniz.

 


onFocus, onBlur and onChange

 

onFocus, onBlur ve onChange olayları genelde birlikte ve bir formun onaylanması doğrulanması sürecinde kullanılır.

Aşağıda ki örnek de onChange olayının kullanımını görebilirsiniz.

<input type="text" size="30" id="email" onchange="checkEmail()">

Örneğimiz de yer alan onChange olayında yer alan checkEmail() fonksiyonu ile formda ki elemanın içeriğini değiştiğini anda kontrol edebiliriz.

 


onSubmit

onSubmit olayı ile bir formda ki tüm elemanların kontrolünü gerçekleştirebiliriz. Aşağıda ki örneğimiz de onSubmit olayına yerleştirilen checkForm() fonksiyonu ile formda ki tüm elemanlar kontrol edilir ve eğer dönen değer true ise form gönderilir diğer her durumda form gönderilmez.

<form method="post" action="xxx.htm" onsubmit="return checkForm()">


onMouseOver ve onMouseOut

onMouseOver ve onMouseOut olayları genelde animasyonlu butonlar yapmak için kullanılır. Aşağıda ki onmouseover olayı ile imlecin bir yerin üzerine gelmesi ile bir uyarı iletisi görüntülenir.

<a href="http://www.birbitbilgi.com" onmouseover="alert(‘onMouseover olayı oluştu’);return false">Merhaba</a>

harun Hakkında

Matematikçi...Bilgisayar Yüksek Mühendisi... Bir zamanlar Adli Bilişim uzmanı...

İlginizi Çekebilir

Port Tarama

Bu makalede port taramanın ne olduğuna değinip, farklı port tarama yöntemleri ve güvenlik açıklarını nasıl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir