Otomatik KullanMA!

Hangi amaç için olursa olsun; virüs, trojan, worm, malware vb. yazılımları yazanlar; aslında bilişim teknolojilerinin mükemmele olan yolculuğuna katkı sağlıyorlar. harko

Tabi bizler bu katkının sistemlerimize zarar vermesini hiç bir zaman istemeyiz. Bilgisayarımız da herhangi bir güvenlik uygulaması olsun ya da olmasın; hali hazırdaki işletim sistemlerinin özelliklerini iyi bilmemiz bizlere bu tip zararlı yazılım parçalarından korunma sağlar. Tabii ki bu korunmanın bir sınırı var. Eğer bilgileriniz sizin için önemliyse en azından güncel bir antivirüs programı mümkünse bir de firewall kullanın.

Bu makalede zararlı yazılımlardan, kod parçalarından vs. korunma yollarına giriş yapacağız. İlerleyen zamanlarda bu makale ile ilgili olarak bazı işletim sistemi ve özelliklerine değinip bu özellikleri nasıl değerlendireceğimiz üzerinde duracağız.

 

İlk olarak son zamanlarda baş belası olmaya başlamış [[autorun]](otomatik çalıştır) yazılımlarına karşı, kullandığımız işletim sisteminde ne tür ayarlamalar yapabiliriz onlara bakalım. İnternette bir araştırma yapmışsanız konuyla ilgili olarak binlerce sonuç bulmuşsunuzdur. Peki bu sonuçların hangisi daha etkili, hangisi sizin çözümünüz. Çözüm şu an itibari ile yüzlerce olabilir. Burada bu çözümlerinenbasit ve etkili olanlarına yer verilmiştir. Herhangi ekstra bir program kullanmadan hepsini kolayca gerçekleştirebilirisiniz.

Eğer kullandığınız bilgisayar ortak kullanıma açık ve siz yokken başkalarının herhangi bir usb depolama aygıtını bilgisayarınız da kullanmasını istemiyorsanız.

USB Depolama Aygıtı Bilgisayarınızda Önceden Yüklü Değilse

  1. Windows Gezgini’ni başlatın ve %SystemRoot%Inf  klasörünü bulun.(Xp için Başlat>Çalıştır, diğer windows sistemler için Win+R ve vista da doğrudan Başlat>Aramaya Başla yazan yere %SystemRoot%Inf  yapıştırarak ulaşabilirsiniz)
  2. Usbstor.pnf dosyasını sağ tıklatın ve sonra Özellikler’i tıklayın.
  3. Güvenlik sekmesini tıklatın.
  4. Grup ya da kullanıcı adları listesinde, Reddet izinleri vermek istediğiniz kullanıcıyı veya grubu tıklatın.
  5. KullanıcıAdı veya GrupAdı için İzinler listesinde, Tam Denetim’in yanındaki İzin Verme onay kutusunu tıklatyın ve Tamam’ı tıklayın. Not Ayrıca, İzin Verme listesine Sistem hesabını ekleyin.
  6. Usbstor.inf dosyasını sağ tıklatın ve sonra Özellikler’i tıklatın.
  7. Güvenlik sekmesini tıklatın.
  8. Grup ya da kullanıcı adları listesinde, Reddet izinleri vermek istediğiniz kullanıcıyı veya grubu tıklayın.
  9. KullanıcıAdı veya GrupAdı için İzinler listesinde, Tam Denetim‘in yanındaki İzin Verme onay kutusunu tıklayın ve Tamam’ı tıklayın.

  Bu sayfada ki ayarlar Windows Xp’ ye göre anlatılmıştır. Vista Ultimate ve Bussiness üzerinde de test edilmişltir.

  USB Depolama Aygıtı Bilgisayarınızda Zaten Yüklüyse

  Kayıt defterini açıp ( Başlat>Çalıştıra regedit yazarak ulaşabilirsiniz)

  HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesUsbStor

  kaydını bulun

  1. Sağ bölmede, Start öğesini çift tıklayın.
  2. Değer verisi kutusuna, 4 yazın, Taban kısmından Onaltılık’ı tıklatın (önceden seçili değilse) ve ardından Tamam’ı tıklayın.
  3. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın.

  Artık bilgisayarınıza herhangi bir USB depolama aygıtı bağlandığında işletim sistemi tepkisiz kalacak ve bilgisayarınızda bu tür aygıtlar buradaki değişikliği ilk haline getirmediğiniz sürece tanınmayacaktır. En iyisi bu kaydı dışarı çıkarıp elinizin altında bulundurmanız. Ya da aşağıdaki bağlantılara sağ tıklayıp farklı kaydet diyerek sisteminizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Bilgisayarınızda herhangi bir yere bu dosyaları kaydedip isteğiniz doğrultusunda çift tıklayıp gelen iletiyi onayladıktan sonra kullanabilirsiniz. 

  Aygıt Yöneticisini Kullanarak USB Bağlantı noktalarını, Disket ve Cd/Dvd Sürücülerini Devre Dışı Bırakma

  Aygıt yöneticisini kullanmak için aşağıdaki adımlar izlenir;

  1. Bilgisayarım simgesi üzerinde iken sağ tuş Yönet seçilir.
  2. Açılan pencereden Aygıt Yöneticisi seçilerek kapatılmak istenen USB bağlantı noktası, Disket veya Cd/Dvd Sürücünün üzerine gelinir. 
  3. Üst sekmede bulunan Devre Dışı Bırak seçeneği ya da Şekil 1 de görüldüğü gibi sağ tuş Devre Dışı Bırak tıklandığında belirtilen aygıtın durması sağlanır ve bir daha başlatılana kadar çalışmaz.

   

  Aygıt Yöneticisi Devre Dışı Bırak 

  Şekil 1

   Kaynaklar

  http://support.microsoft.com/kb/823732
  http://support.microsoft.com/kb/967715/tr
  ve ben

  harun Hakkında

  Matematikçi...Bilgisayar Yüksek Mühendisi... Bir zamanlar Adli Bilişim uzmanı...

  İlginizi Çekebilir

  Port Tarama

  Bu makalede port taramanın ne olduğuna değinip, farklı port tarama yöntemleri ve güvenlik açıklarını nasıl …

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir