Ana Sayfa / Genel / PHP Değişkenler ve Sentaks

PHP Değişkenler ve Sentaks

PHP kodları sunucu tarafında çalıştırılır ve kullanıcının tarayıcısına sıradan html kodları gönderir.


PHP sentaksı

Bir php betiği daima <?php ile başlar ve ?> ile biter. PHP betiği dokümanın herhangi bir yerinde kullanılabilir.  Bazı sunucularda ayarlamalar yapılarak başlangıç belirteci kısaltılarak <? ve bitiş belirteci olarak da ?> kullanılabilir. Bize soracak olursanız her zaman geçerli olan <?php ifadesini kullanmanız sizin yararınıza olur deriz.

Bir PHP dosyası normal olarak HTML etiketleri ve bazı PHP betik kodları içeri. Aşağıdaki örneğimizde PHP betiğimiz tarayıcıya "Merhaba Dünya" cümlesini gönderecektir:

 

<html>
<body>
<?php
echo "Merhaba Dünya";
?>
</body>
</html>

PHP de her kod satırı noktalı virgül ile biter.  Noktalı virgül komutlar arasında bir ayraç olarak kullanılır. 

PHP de çıktı almak için kullanılan iki genel komut vardır bunladan birisi üstte ki örnekte yer alan echo diğeri ise print  fonksiyonudur.

Not: PHP dosyalarımız mutlaka .php uzantılı olmalıdır(özel bir sunucu ayarı yapılmadığı sürece). Aksi durumda kodlar çalıştırılmazlar.


PHP de açıklama ekleme

 

PHP de  //  işaretlerinden sonra tek satırlık açıklamalar veya /* ve */  arasınada istediğimiz her türlü açıklamayı yazabiliriz.

<html>
<body>
<?php
//Tek satırlık açıklama
/*
Çok
Satırlık
açıklama
*/
?>
</body>
</html>

 


PHP de Değişkenler

Değişkenler bazı değerleri depolamak için kullanılırlar, bu değerler; bir metin, dizi vs. olabilir. Bir değişken ataması yapıldığındabu değişken betiğimiz içerisinde defalarcave farklı yerlerde kullanılabilir.

PHP de tüm değişkenler $ ile başlar. PHP de bir değişken atamanın şekli;

$degisken_ismi = deger;

şeklinde olur.PHP kodlamaya yeni başlayanlarınsık sık yaptıkları en büyük hata $ işaretini unutmak olur. Zaman geçtikçe bu konuda da alışkanlığınız oturacaktır. Aşağıdaki örnekte hem metin hemde sayı atamasının nasıl yapıldığınız görebilirsiniz.Sayı ataması yapılırken tırnakların olmadığını görüyorsunuz, tırnaklı ya da tırnaksız atamanın farkının ne olduğunu anlamışsınızdır.

<?php
$txt="Merhaba Dünya!";
$x=23;
?>

PHP gevşek yapılı bir dildir

PHP de bir değişkeni oluşturmadan da ona değer ataması yapılabilir.Yukarıda ki örneğimiz de oluşturulan değişkenlere bir değer ataması yapılmış ancak değişkenin tipi belirtilmemiştir.

PHP burada değişkenlerin içeriğine göre tipi kendisi belirler. Katı tanımlı diye bilinen bazı dillerde değişkene atama yapılmadan önce tipinin belirtilmesi gereklidir. PHP; bir değişkeni kullanmaya başladığınızda atamasını otomatik olarak yapar.


Değişkenler için isimlendirme kuralları

  • PHP de değişkenler harf ya da "_" alt çizgi ile başlar.
  • Bir değişken ismi sadece harf, rakamlar ve alt çizgiden oluşabilir. (a-z, A-Z, 0-9, ve _ )
  • Değişken isimleri boşluk içermezler. Birden fazla kelimeden oluşmasını istiyorsanız sadece alt çizgi ile ayırabilirsiniz. Ya da küçük büyük harfleri de aynı değişkeni isimlendirme de kullanabilirsiniz. ($degisken_bir, $degiskenBir)

 

harun Hakkında

Matematikçi...Bilgisayar Yüksek Mühendisi... Bir zamanlar Adli Bilişim uzmanı...

İlginizi Çekebilir

Port Tarama

Bu makalede port taramanın ne olduğuna değinip, farklı port tarama yöntemleri ve güvenlik açıklarını nasıl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir