Ana Sayfa / Genel / VPN Protokolleri ve Açıklamalar

VPN Protokolleri ve Açıklamalar

VPN tüneli dediğimiz şey, bilgisayarınız ve uzak sunucu arasında şifreli veri bağlantısı kurmaya yarar. Bağlantı kurulduktan sonra tıpkı bir ftp ya da web sunucusu gibi dosya gönderme ve alma işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu şekilde kurulan bağlantılar 3. taraf kişilerin ağınızı dinlemeleri ve verilerinizi ele geçirmelerini durdurabilir. Bağlandığınız VPN sunucusu sayesinde servis sağlayıcınız hangi siteleri ziyaret ettiğinizi ya da ne işlemler yaptığınızı göremeyecektir.Görecekleri tek şey bağlandığınız VPN sunucusunun adresi ve port numarası olacaktır.

VPN’ ler genelde uzaktan işyerlerinin sunucularına bağlanma ihtiyacı olan kişiler tarafından ve ne yaptıklarını başkalarının görmesini istemeyen kişiler tarafından kullanılırlar. VPN aracılığı ile internet sansürünü aşabilir, WiFİ bağlantılarınızda güvenliğinizi sağlayarak başka gözlerden verilerinizi saklayabilirsiniz. VPN aracılığı ile internete çıkıyorsanız, IP numaranız VPN sunucunun IP numarası olacaktır, yani başkalarının size ulaşması (VPN sunucuda log tutulmuyorsa eğer) mümkün olmayacaktır.

 

VPN’ nin bu kadar artısının olması yanında en büyük eksisi internete erişim hızınızın (özellikle uzakta yer alan sunucularla kurulan bağlantılarda) gözle görünür bir şekilde düşmesi olacaktır. Sunucu ile aranızda ki ping süresini kontrol ederek en uygun sunucuyu seçebilirsiniz.

Bazı güvensiz VPN protokolleri IPSec ile bağlantı kurmak için kullanılır. IPSec; IP ağları için güvenli bağlantı sağlayan bir protokoldür. IPSec’ in eksikliği, VPN protokolleri içerisinde şifreleme ve doğrulama yapmasıdır.

 

Virtual Private Network diğer protokoller

 

Point-to-Point Tunneling Protocol (noktadan noktaya tünel) (PPTP):

Genellikle Microsoft ürünlerinde kullanılır. Bu protokolde tanımlı bir şifreleme ve doğrulama yoktur. Basitçe trafiği tünellemekte kullanılır. Microsoft şu sıralar (belki siz bu makaleyi okurken çıkmıştır bile)bu protokolü 40 ve 128 bitlik farklı şifrelemeleri destekleyecek biçimde geliştirmeye uğraşıyor. PPTP  şu an için güvenli değildir ve son çare olarak başvurulabilir.

Layer Two Tunneling Protocol  (L2TP): PPTP nin geliştirilmiş bir sürümüdür, tek başına güvenli değildir ancak, IPSec ile birlikte kullanılarak güvenlik de sağlanabilir. L2TP/IPsec veri transferi sırasında şifrelemeyi ve veri bütünlüğünün kontrolünü sağlar.Bazı smartphone lar (örneğin iPhone) OpenVPn ile çalışamazlar bu durumda L2TP kullanabilirsiniz.

 

VPN tunnel encryption

VPN tünel şifrelemesi

Layer 2 Forwarding (L2F – Katman 2 Yönlendirmesi): Cisco tarafından geliştirilmiştir. Bu tünel protokolü herhangi bir şifreleme gerçekleştirmez. L2F; PPP trafiğini tünellemek için geliştirilmiştir.

Secure Socket Tunneling Protocol (SSTP): SSl bağlantı üzerinden PPP veya L2TP trafiğini kapsüllemek için kullanılır. AES şifrelemeyi destekler, bu protokol Windows Vista SP1 den sonrasında kullanılabilirdir. Windowsun uzaktan erişim mimarisi içerisine adapte edilmiştir. SSTP VPN tünellemesi IPv6 tabanlı ağlarda da kullanılabilirdir.

 

OpenVPN Nedir?

OpenVPN bir VPN protokolü değildir; protocol, açık kaynak bir uygulama olup VPN tünelleri kurmak için kullanılır. SSL/TLS şifrelemesi kullanır ve firewall dan geçebilir.

OpenVPN önceden tanımlı anahtar ya da dijital sertifika aracılığı ile VPN sunucularla bağlantı kurar. Pek çok VPN sağlayıcısı kendi VPN programlarını açık kaynak olan OpenVPN tabanlı olarak inşa ederler.  Tipik olarak bazı VPN sağlayıcılar bu işleme ekstra özellikler katabilirler(sunucu konumu, vs…)

 

Virtual Private Network ve E-posta

Birçok VPN sağlayıcısı log kaydı tutmamaktadır, bu yüzden bazı spamcılar toplu e-posta gönderimlerinde VPN kullanırlar, tabii ki VPN sağlayıcılar da smtp e-postalarını engellemek için gerekli önlemleri almışlardır.

Spamcıları durdurmak için, VPN sağlayıcılarda belli zaman aralıklarında gönderilebilen e-posta sayısına kısıtlama getirmişlerdir. VPN e-posta servisleri genelde webmail olarak kullanılır yani smtp sunucusu gibi yapılandırılanlar az sayıdadır.


Buraya tıklayarak VPN sunucular hakkında arama yapabilirsiniz.

harun Hakkında

Matematikçi...Bilgisayar Yüksek Mühendisi... Bir zamanlar Adli Bilişim uzmanı...

İlginizi Çekebilir

Port Tarama

Bu makalede port taramanın ne olduğuna değinip, farklı port tarama yöntemleri ve güvenlik açıklarını nasıl …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir